## Thursday, 11 May 2017

### DI QUIZ:BASED ON NEW PATTERN

Directions (Q. 1-5): Study the following information carefully and answer the given questions.
Cost of three different fruits (in rupees per kg. in five different states)

1). In which state is the difference between the cost of one kg of Banana and cost of one kg of Water Melon second lowest?
b)   Karnataka
c)   Kerala
e)   Telangana

2). Cost of one kg of Water Melon in Andra Pradesh is approximately what percent of the cost of two kgs of Mango in Kerala?
a)   36
b)   30
c)   40
d)   44
e)   34

3). What is the respective ratio between the cost of one kg of Bananas from Telangana and Karnataka together and the cost of one kg of Mango from Kerala and Tamil Nadu together?
a)   13 : 29
b)   28 : 15
c)   14 : 27
d)   17 : 28
e)   30 : 43

4). What total amount will Kalam pay to the shopkeeper for purchasing 3 kgs of Bananas and 2 kgs of Water Melons in Karnataka?
a)   470
b)   550
c)   570
d)   610
e)   670

5). Laxman had to purchase 45 kgs of Mango from Tamil Nadu. Shopkeeper gave him discount of 4% per kg. What amount did he pay to the shopkeeper after the discount?
a)   8208
b)   8312
c)   8156
d)   b) 8008
e)   8598

Directions (Q. 6-10): Study the following graph carefully to answer the questions given below:
Percentage annual dividend offered by two companies Reliance and Tata over the years

6). Richa invested 50000 in Reliance Company in year 2015. After one year she transferred the entire amount with dividend to Tata Company for one year. What amount including dividend would she receive?
a)   40635
b)   85220
c)   50125
d)   68455
e)   74115

7). An amount of 37000 was invested in Tata Company in year 2013. After one year the same amount was reinvested for one year. What was the total dividend received at the end of two years?
a)   16870
b)   13390
c)   14430
d)   12360
e)   None of these

8). Nitish invested two different amounts in Reliance Company and Tata Company in 2017 in the ratio of 7 : 9. What will be the ratio of dividends received from Reliance Company and Tata Company?
a)   31 : 36
b)   36 : 31
c)   30 : 37
d)   28 : 31
e)   Cannot be determined

9). Watson invested 75000 in Reliance Company in the year 2016. How much more or less dividend would have she received had the amount been invested in Tata Company?
a)   2520 less
b)   1050 less
c)   1255 less
d)   1125 more
e)   1095 more

10). Karun invested a total amount of 40000 in year 2011 for one year in two different companies together and got a total dividend of 5299. What was the amount invested in Tata Company?
a)   18600
b)   19800
c)   27500
d)   20300
e)   Cannot be determined

1). Difference between cost of 1 kg Banana and cost of 1 kg Water Melon in 5 states.
Andra Pradesh = 160 – 60 = 100
Karnataka = 130 – 90 = 40
Kerala = 180 – 120 = 60
Tamil Nadu = 90 – 30 = 60
Telangana = 40 – 20 = 20
Cost is second lowest in Karnataka.

2). Cost of 1 kg Water Melon in Andra Pradesh =  60
Cost of 2 kg Mango in Kerala = 90 × 2 = 180
Required % = 60/180 × 100
= 33.3
= 34%

3). Cost of 1 kg Bananas from Telangana and Karnataka together : Cost of 1kg Mango from Kerala and Tamil Nadu together
= (40 + 130) : (90 + 190)
= 170 : 280
= 17 : 28

4). Cost of 3 kgs Bananas for Kalam = 3 × 130 = 390
Cost of 2 kgs Water Melons for Kalam = 2 × 90 = 180
Total cost that Kalam pay = 390 + 180
= 570

5). Total cost of 45 kgs Mango from Tamil Nadu
= 45 × 190 = 8550
After discount 4% Laxman paid
= 8550 – (8550 × 4)/100
= 8208

6). Richa’s amount in 2016 becomes
= 50000 × 121.5/100 = 60750
Richa’s amount in 2016 (when she invests Rs 60750 in Tata Company)
= 60750 × 122/100
= Rs 74115

7). Total dividend
= 37000 × 20/100 + 19 × 37000/100
= 37000 × 39/100 = 370 × 39
= Rs 14430

8). Required ratio = 15.5 × 7/14 ×9
= 15.5/18
= 31: 36

9). Watson would have gained (22 - 20.5%) = 1.5% of investments.
Therefore, she would have received = 75000 × 1.5/100
= Rs.1125
Hence, Watson would have got Rs 1125 more.