## Tuesday, 18 April 2017

### DI QUIZ:BASED ON NEW PATTERN

Directions (Q. 1-5): Answer the questions based on the following graph assuming that there is no fixed-cost component and all the units produced are sold in the same year.
1). In which of the following years per unit cost is the maximum?
a)   2010
b)   2012
c)   2011
d)   2014
e)   2016

2). If the selling price per unit decreased by 25% during 2009 to 2012 and the cost per unit increases by 25% during 2013 to 2016 then the cumulative profit for the entire period 2009 to 2016 decreased by
a)   3650
b)   5160
c)   4950
d)   4580
e)   4750

3). What is the approximate percentage of average of quantities sold during the period 2010 to 2014 to the quantities sold during the period 2015 and 2016?
a)   48%
b)   40%
c)   43%
d)   45%
e)   41%

4). What is the average cost price during the period 2009 to 2016?
a)   1725
b)   1625
c)   1375
d)   1525
e)   1675

5). If the selling price per unit decreases by 25% during 2009 to 2012 and the cost per unit increases by 25% during 2013 to 2016, then for how many years there is no profit or loss?
a)   One
b)   Two
c)   Four
d)   Five
e)   Three

Direction (Q. 6-10): Study the following table carefully and answer the given questions.
6). What will be the compound interest of Bharat in three years when his principal is 35% more than Abdul’s?
a)   18359.42
b)   3681.33
c)   36678.56
d)   29789.23
e)   7899.48

7). What is the amount received by Gokul, if the interest is compounded yearly for 4 years?
a)   41255.89
b)   42185.07
c)   40545.28
d)   42582.85
e)   39650.30

8). At what Rate of Interest does the amount of Naren become 5 times his principal?
a)   97%
b)   101%
c)   99%
d)   100%
e)   96%

9). What is the principal of Sukumar if the ratio of the rate of interest Abdul to that of Sukumar is 3 : 4 and the amount of Sukumar is 27% more than that of Naren? (Rounded off the nearest digit)
a)   46560
b)   36020
c)   44180
d)   43000
e)   39980

10). If the ratio of principal of Gokul to that of Sukumar is 4 : 7 and the rate of interest of Sukumar is 20% less than that of Bharat, then what is the difference between  the simple interest of Sukumar for 7 years and compound interest of him for 3 years?
a)   9882.17
b)   3660.30
c)   5270.27
d)   6770.91
e)   9870.49
1). Suppose x units are produced each year
In year 2010, Total revenue = 3000 then, 15x = 3000 or x=200
Profit = 1000
Cost price = 3000 – 1000 = 2000
Cost per unit = 2000 / 200 = Rs. 10
In year 2011, 25x = 3000 or x = 120
Cost price = 3000 – 1500 = 1500
Cost per unit = 1500 / 120 = Rs. 12.5
In year 2012, 25x = 4000 or x = 160
Cost price = 4000 – 2000 = 2000
Cost per unit = 2000 / 160 = Rs. 12.5
In year 2014, 30x = 3000 or x = 100
Cost price = 3000 – 1500 = 1500
Cost per unit = 1500 / 100 = Rs. 15
In year 2016, 15x = 3000 or x = 200
Cost price = 3000 – 2500 = 500
Cost per unit = 500 / 200 = Rs. 2.5
Therefore in 2014 cost price per unit is the maximum.

2). Total decrease in Revenue = 25% of (3500 + 3000 + 3000 + 4000) = 3375
Total increase in cost = 25% of (2000 + 1500 + 1500 + 500) = 1375
Decrease in cumulative profit = Total decrease in revenue + Total increase in cost
= 3375 + 1375
= Rs.4750

3). Total units in 2010 = Revenue / Selling price per unit = 3000 / 15 = 200
In 2011 = 3000 / 25 = 120
In 2012 = 4000 / 25 = 160
In 2013 = 2500 / 20 = 125
In 2014 = 3000 / 30 = 100
Average of units sold = (200 + 120 + 160 + 125 + 100) / 5
= 705 / 5
= 141.
In 2015 = 2500 / 20 = 125
In 2016 = 3000 / 15 = 200
Total units in 2015 & 2016 = 200 + 125 = 325
Required percentage = 141 / 325 × 100
= 43.38%
≈ 43%

4). Cost = Revenue – Profit
Cost in 2009 = 3500 – 1500 = 2000
2010 = 3000 – 1000 = 2000
2011 = 3000 – 1500 = 1500
2012 = 4000 – 2000 = 2000
2013 = 2500 – 500 = 2000
2014 = 3000 – 1500 = 1500
2015 = 2500 – 1000 = 1500
2016 = 3000 – 2500 = 500
Average = (2000 + 2000 + 1500 + 2000 + 2000 + 1500 + 1500 + 500) / 8
= 13000 / 8
= Rs. 1625.

5).

In 2013, total cost = New revenue
So, there is no profit or loss.

6). Principal of Bharat = 17300 × 135/100   = 23355
Amount of Bharat = 23355 × (1+5/100)3
= 23355 × 21/20 × 21/20 × 21/20
= 27036.33
Compound Interest = 27036.33 – 23355
= 3681.33

7). Amount of Gokul = P (1+r/100)t
= 36400 × (1+4/100)4
= 36400 × 26/25 × 26/25 × 26/25 × 26/25
= 42582.85

8). Let the principal be x
Then, SI = 5x – x = 4x
4x = x × r × 4/100
r = 100%

9). Rate of interest of Sukumar = 6 × 4/3   = 8%
Amount of Sukumar = 127% of 54270
= 68922.9
Time = 7 years
Let the principal be x
Then, x + (x ×8 ×7)/100   = 68922.9
x (1+56/100) = 68922.9
x × 156/100   = 68922.9
X = 44181.34
X = 44180