## Saturday, 15 April 2017

### DI QUIZ:BASED ON NEW PATTERN

Directions (Q. 1 - 5): Following pie-chart shows the percentage distribution of the total population of six different countries and the table shows the percentage of adult population in them.
(Population of India = 1287000)

1). What is the difference between the non - adult population of Singapore and Malaysia?
a)   155265
b)   145275
c)   140155
d)   156295
e)   141295

2). What is the percentage of total adult population of Japan and China together to that of non – adult population?
a)   226.79%
b)   236.87%
c)   242.58%
d)   218.47%
e)   None of these

3). What is the respective ratio of the total non - adult population of India and Malaysia together to the total adult population of Australia and Singapore together?
a)   17650 : 24754
b)   15103: 48125
c)   14245 : 23549
d)   15504 : 41085
e)   18402 : 47953

4). The total adult population of China and Japan together is approximately what percentage of the total population of all six countries together?
a)   23%
b)   21%
c)   19%
d)   26%
e)   24%

5). The total adult population of Australia is approximately what percentage more than the total non adult population of Singapore?
a)   160%
b)   175%
c)   150%
d)   140%
e)   165%

Directions (Q. 6-10): Following line graph shows the number of e-books produced by a Bank coaching institution, the number of e-books sold by it and the price of one e-book of different subjects.

6). The average number of e-books sold by the institute is what percentage of the average number of e-books produced by it in all the five subjects together? (Answer in approximate value)
a)   56%
b)   62%
c)   66%
d)   70%
e)   75%

7). What is the net amount received by the institute by selling all the e-books of all subjects?
a)   46.9 lakh
b)   47.2 lakh
c)   48.8 lakh
d)   49.4 lakh
e)   None of these

8). If the manufacturing cost of English and that of Computer e-books is equal and it is 15 per e-book, what is the net profit earned by the institute by selling e-books of English and Computer?
a)   6.85 lakh
b)   7.05 lakh
c)   7.25 lakh
d)   7.50 lakh
e)   7.75 lakh

9). The profit earned by selling all e-books of Aptitude is what percentage of the total profit earned by selling all e-books of Current Affairs if the per unit cost of Aptitude e-books is 5.5 and that of Current Affairs e-books is 25?
a)   18%
b)   22%
c)   24%
d)   28%
e)   32%

10). If the cost of manufacturing of reasoning e-books is 4.50 per e-book and cost of manufacturing of English e-books is 12.50 per e-book, what is the net profit earned by the institute by selling e-books of Reasoning and English together?
a)   2.255 lakh
b)   3.425 lakh
c)   3.235 lakh
d)   4.425 lakh
e)   None of these

1).  In Singapore, adult population is 69%.
So, population of non-adults is 31%.
Population of India = 1287000
Total population of all six countries = (1287000/23.4) × 100 = 5500000
Non - adult population of Singapore = 5500000 × 17.5/100 × 31/100
= 298375
In Malaysia, adult population is 72%.
So, population of non-adults is 28%.
Non - adult population of Malaysia = 5500000 × 10.2/100 × 28/100
= 157080
Difference = 298375 – 157080
= 141295

2).  Population of India = 1287000
Total population of all six countries
= (1287000/23.4) × 100 = 5500000
Adult in Japan = 5500000 × 8.4/100 × 73/100
= 337262
Adult in China = 5500000 × 21.6/100 × 68/100
= 807840
Total = 337262 + 807840
= 1145102
Non - Adult in Japan = 5500000 × 8.4/100 × 27/100
= 124740
Non - Adult in China = 5500000 × 21.6/100 × 32/100
= 380160
Total = 124740 + 380160
= 504900
Required percentage = 1145102 / 504900 × 100
= 226.79%

3).  In India, adult population is 77%.
So, population of non-adults is 23%.
= 5500000 × 23.4/100 × 23/100
= 296010
In Malaysia, adult population is 72%.
So, population of non-adults is 28%.
= 5500000 × 10.2/100 × 28/100
= 157080
Total = 296010 + 157080 = 453090
= 5500000 × 18.9/100 × 75/100
= 779625
= 5500000 × 17.5/100 × 69/100
= 664125
Total = 779625 + 664125 = 1443750
Ratio = 453090: 1443750
= 15103: 48125

4).  Adult (China + Japan) = 5500000/(100×100) × {21.6 × 68 + 8.4 × 73)
= 550 × (1468.8 + 613.2) = 550 × 2082
Total population of all six countries = 5500000
Required % = 550 × 2082/5500000 × 100
= 20.82%
= 21%

= 5500000 × 18.9/100 × 75/100
= 779625
In Singapore, adult population is 69%.
So, population of non-adults is 31%.
= 5500000 × 17.5/100 × 31/100
= 298375
Required% = (779625 – 298375)/298375 × 100
= 481250/298375 × 100
= 161.29
= 160%

6). Total e-books produced
= 40 + 55 + 50 + 90 + 75 = 310 thousand
Average production = 310/5 = 62 thousand
Total e-books sold = 30 + 40 + 25 + 60 + 50 = 205 thousand
Average of e-books sold = 205/5 = 41 thousand
Required % = 41/62 × 100
= 66.129
= 66%

7). Total amount = 8 × 30000 + 10 × 40000 + 22 × 25000 + 25 × 60000 + 40 × 50000
= 240000 + 400000 + 550000 + 1500000 + 2000000
= 46.9 lakh

8). Manufacturing cost of English = 15
Selling price of English = 22
Profit per e-book = 7
Total profit of English = 25000 × 7 = 175000
Similarly,
Manufacturing cost of Computer = 15
Selling price of Computer = 25
Profit per e-book = 10
Total profit of Computer = 60000 × 10 = 600000
Total profit = 7.75 lakh

9). Total number of e-books produced in aptitude = 55000
Profit Aptitude = 55000 × (10 - 5.5) = 247500
Total number of e-books produced in Current affairs = 75000
Profit Current Affairs = 75000 × (40 - 25) = 1125000
Required % = 247500/1125000 × 100
= 22%

10). Cost price per Reasoning e-book = 4.50
Selling price per e-book = 8
Profit per e-book = 3.50
Total number of e-books sold = 30000
Net profit = 30000 × 3.50 = 1.05 lakh
Cost price per English e-book = 12.50
Selling price per e-book = 22
Profit per e-book = 9.50
Total number of e-books sold = 25000
Net profit = 25000 × 9.50 = 2.375 lakh
Total = 1.05 + 2.375
= 3.425 lakh