Directions (Q. 1-5): The given pie-charts show the expenses of a family of two months:
1). The expenses on rent in May is what per cent more than the expenses on clothes in April? (Rounded off the nearest percentage)
a) 15%
b) 45%
c) 35%
d) 25%
e) 30%
2). What is the percentage increase in expenses on food from April to May?
a) 20.85%
b) 17.56%
c) 19.48%
d) 18.21%
3). The total amount spent on entertainment and clothes together in both the months is? (Rounded off the nearest value)
a) 11500
b) 10500
c) 10650
d) 11250
e) 10900
4. The expenses on clothes in May is what per cent more than the expenses on school fees in April?
a) 130.25%
b) 156.91%
c) 127.59%
d) 125.74%
e) 120.56%
5. What is difference between the average expense on entertainment and school fees in May and the average expense on food and clothes in April? (Rounded off the nearest digit)
a) 3680
b) 3740
c) 4080
d) 3960
e) 3800
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
An Organisation consists of 2400 employees working in different departments, viz; HR, Marketing, IT, production and Accounts. The ratio of male to female employees in the Organisation is 5 : 3 respectively. Twelve per cent of the males work in the HR department. Twenty four per cent of the females work in the Accounts department. The ratio of males to females working in the HR department is 6 : 11 respectively. One-ninth of the females work in the IT department. Forty two percent of the males work in the production department. Number of females working in the production department is ten percent of the males working in the same. The remaining females work in the Marketing department. The total number of employees working in the IT department is 285. Twenty two percent of the males work in the Marketing department and the remaining work in the Accounts department.
6). What is the difference between the number of males in marketing department and number of females to the Accounts department together to the number of males in Production department and number of females to the HR department together?
a) 434
b) 427
c) 404
d) 425
e) 414
7). The number of males working in the IT department and the number of females working in the Marketing department together forms approximately what percent of the total number of males in the Organisation? (Rounded off the nearest percentage)
a) 50%
b) 25%
c) 21%
d) 18%
e) 28%
8). The number of females working in the production department, HR department and marketing department together forms what percent of the total number of females in the Organisation?
a) 64.88%
b) 57.65%
c) 48.96%
d) 75.27%
e) None of these
9). The total number of employees working in the Accounts department forms what percent of the total number of employees in the organisation? (Rounded off to two digits after decimal)
a) 17.34%
b) 16.29%
c) 11.47%
d) 20.15%
e) None of these
10). The total number of females working in the HR and Marketing department together forms what percent of the total number of employees in Production department?
a) 70.18%
b) 80.47%
c) 75.26%
d) 78.58%
e) None of these
Answer Key with Explanation:
Direction (01-05):
1. Expense on Rent in May
= 19630 × 22 / 100 = 4318.6
Expense on Clothes in April
= 17250 × 20 / 100 = 3450
Required % = (4318.6 – 3450) / 3450 × 100
= 25.17%
≈ 25%
Answer is: d)
2. Expense on Food in April = 17250 × 40 / 100 = 6900
Expense on Food in May = 19630 × 42 / 100 = 8244.6
Required % = (8244.6 – 6900) / 6900 × 100
= 19.48%
Answer is: c)
3. Total expenses on Entertainment and clothes together in both the months
In April = 17250 × 9/100 + 17250 × 20/100
= 1552.5 + 3450
= 5002.5
In May = 19630 × 6 / 100 + 19630 × 22/100
= 1177.8 + 4318.6
= 5496.4
Total = 5002.5 + 5496.4 = 10498.9 ≈ 10500
Answer is: b)
4. Expense on clothes in May = 19630 × 22 / 100 = 4318.6
Expense on School fees in April = 17250 × 11 / 100 = 1897.5
Required %
= (4318.6 – 1897.5) / 1897.5 × 100
= 2421.1/1897.5 × 100
= 127.59%
Answer is: c)
5. Average expense on entertainment and school fees in May = (19630 × 6 / 100 + 19630 × 8 / 100) / 2
= (1177.8 + 1570.4) / 2
= 2748.2 / 2 = 1374.1
Average expense on food and clothes in April = (17250 × 40 / 100 + 17250 × 20 / 100) / 2
= (6900 + 3450) / 2
= 10350 / 2
= 5175
Required difference = 5175 – 1374.1 = 3800.9 ≈ 3800
Answer is: e)
Direction (06-10):
Department
|
Males
|
Females
|
HR
|
180
|
330
|
Marketing
|
330
|
191
|
IT
|
185
|
100
|
Production
|
630
|
63
|
Accounts
|
175
|
216
|
6. Number of males in marketing department and number of females to the Accounts department together = 330 + 216 = 546
Number of males in Production department and number of females to the HR department together = 630 + 330 = 960
Difference = 960 – 546
= 414
Answer is: e)
7. Males working in IT department = 185
Females working in Marketing department = 191
Required percentage = (185 + 191)/1500 × 100
= 376/1500 × 100
= 25.06%
= 25%
Answer is: b)
8. The number of females working in the production department, HR department and marketing department together = 63 + 330 + 191 = 584
Required percentage = 584/900 × 100
= 64.88%
Answer is: a)
9. Required percentage
= (175 + 216)/2400 × 100
= 391/2400 × 100
= 16.29%
Answer is: b)
10. Number of females is HR and Marketing department
= 330 + 191 = 521
Required percentage =521/ (630 + 63) × 100
= 521/693 × 100
= 75.18%
Answer is: e)